Konferencję „Mieszkanie Plus w samorządach. Od intencji do inwestycji” zainaugurował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który podkreślał rolę ścisłej współpracy instytucji rządowych z partnerami biznesowymi i jednostkami samorządu terytorialnego w realizacji programu Mieszkanie Plus.
– Jeśli prześledzimy w jaki sposób, dobrobyt swoich społeczeństw i siłę własnych gospodarek, budowały bogate kraje Zachodu, jak Niemcy, Austria, Francja, czy kraje skandynawskie, to dochodzimy do wniosku, że robiły to poprzez bardzo aktywną rolę państwa w realizacji wielu strategii rozwojowych, w tym – szeroko dedykowanej społecznie, polityce mieszkaniowej. My od razu oddaliśmy pole niewidzialnej ręce rynku i bardzo tym jako państwo zawiedliśmy polskie społeczeństwo. Program Mieszkanie plus to skok w normalność – mówił Mateusz Morawiecki. – Podstawowym zadaniem władzy publicznej na każdym jej szczeblu jest wsłuchiwanie się w najważniejsze potrzeby i oczekiwania społeczeństwa. Polityka może nas różnić, ale polityka rozwoju społeczno-gospodarczego powinna nas łączyć. Tym bardziej, jeśli wyrównuje szanse rozwojowe tych Polaków, którzy mają mniej niż więcej.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński, stwierdził, że Narodowy Program Mieszkaniowy, którego elementem jest program Mieszkanie Plus, to wiele działań, które mają doprowadzić do zwiększenia liczby budowanych mieszkań. Jednym z nich jest przyjęcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który odblokuje inwestycje mieszkaniowe. W Narodowym Programie Mieszkaniowym przewidziano także zachęty do realizacji inwestycji mieszkaniowych dla samorządów lokalnych, spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zwrócił uwagę, że inwestycje w równomierny rozwój terytorialny, rozbudowę infrastruktury samorządowej i mieszkalnictwo to jeden z priorytetów Grupy PFR. Poprzez zaangażowanie w Mieszkanie Plus Grupa PFR daje sprawne narzędzia realizacji tego programu.
Mirosław Barszcz, prezes BK Nieruchomości S.A., podkreślał, że rozpoczynając współpracę z samorządami, spółka wiąże się z lokalnymi społecznościami na lata. – Szczególnie traktujemy oferty z miast i gmin miejskich, ale sprawdzamy wykonalność inwestycji także na gruntach osób prywatnych i gruntach Skarbu Państwa. Zdobyte dotąd doświadczenie mówi nam, że wysoki stopień wykonalności inwestycji istnieje w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców z możliwością wybudowania ponad 100 mieszkań w danej lokalizacji – wyjaśnił Mirosław Barszcz.
Podczas debaty samorządowcy z całej Polski, wraz z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego i BGK Nieruchomości S.A., dystylowali o tym, jak efektywnie wykorzystać i dopasować do lokalnych potrzeb narzędzia oferowane przez program Mieszkanie Plus. W panelu udział wzięli: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni; Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli; Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego; oraz Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A. Dyskusję moderował red. Marek Wielgo.
Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A., zaprezentował podstawowe założenia i modele współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w ramach programu Mieszkanie Plus.
Pobierz prezentację Włodzimierza Stasiaka
Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A., przedstawił nowoczesne rozwiązania budowlane, które stanowią klucz do realizacji wysokiej jakości mieszkań w dostępnej cenie.
Pobierz prezentację Grzegorza Muszyńskiego
Dr Jędrzej Bujny, radca prawny, zarysował otoczenie prawne dotyczące wspólnej realizacji inwestycji budowlanych przez jednostki samorządu terytorialnego i BGK Nieruchomości S.A.
W konferencji udział wzięło około 350 przedstawicieli samorządów z całej Polski.
Zdjęcia do pobrania: Pobierz